Komentarze dzienne

Funt wrócił do wsparcia

Na dzień przed decyzją Fed rynki walutowe cechowały się rosnącą zmiennością. Spore ruchy odnotowano na rynku jena, a jeszcze większe na rynku funta brytyjskiego. Ropa ponownie traciła na sile.

Spadki na rynku ropy były większe, jednak wieczorne dane przyczyniły się do odrobienia strat. Zapasy paliw wg API w USA okazały się niższe, niż się tego spodziewano – 1.5 mln baryłek. Po posiedzeniu Banku Japonii, na którym to nie zmieniono parametrów polityki monetarnej, jen przez większość dnia umacniał się. Z innych walut wyraźną aktywność obserwowano na funcie. Względem dolara osłabił się o 1%, a względem jena japońskiego o 1.57%.

Zanim inwestorzy dostaną to na co dziś czekają, na rynek napłynie wiele publikacji makroekonomicznych. W godzinach porannych dowiemy się, jak wygląda brytyjski rynek pracy. W USA opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej. Decyzja Fed będzie natomiast miała miejsce o godzinie 19:00. Dużo ważniejsza wydaje się konferencja, która będzie miała miejsce pół godziny później.

Wczorajsze osłabienie funta sprowadziło rynek GBP/USD w okolice poziomu 1.41. Tutaj znajduje się wsparcie. Równocześnie, wskaźnik RSI zbliżył się do linii trendu wzrostowego. Kolejne wsparcie na wykresie cen to poziom 1.40. Powrót w okolice 1.44 oznaczałby słabość strony podażowej. Zalecana jest więc baczna obserwacja rynku przy poziomach 1.40 – 1.44. Dopiero wyraźne naruszenie jednej z tych barier da nam więcej informacji o układzie sił.

Sylwester Majewski

Comments