Komentarze dzienne

Złoto z oporami

Spokojną atmosferą rozpoczął się dla inwestorów nowy, ważny tydzień. Niemal wszystkie rynki począwszy od walut po parkiety giełdowe zachowywały się spokojnie. Nieco większe zmiany odnotowano na ropie.

Przez większość wczorajszego dnia cena ropy wyraźnie spadała. Dopiero pod koniec dnia udało się odrobić nieco strat, co pozwoliło na zakończenie z wynikiem -2.8%(WTI). Inwestorzy obawiali się, że dotychczasowe wzrosty były nieco przesadzone względem fundamentów. Na rynku walutowym eurodolar tracił na koniec dnia 0.41%. Większej zmienności nie sprzyjał ubogi kalendarz makroekonomiczny. Dziś jednak może ulec to wyraźnej zmianie.

Wtorek rozpoczynamy doniesieniami z Japonii, gdzie bank centralny zakończył posiedzenie. Wysokość stopy procentowej nie została zmieniona. Oprócz tego poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej – wzrost o 3.7% był zgodny z prognozami. Inwestorzy myślami są jednak już przy posiedzeniu Fed i środowej decyzji. Choć rynki nie spodziewają się podwyżki, to jednak powszechnie oczekuje się potwierdzenia, iż cykl podwyżek będzie kontynuowany pomimo komplikacji w zagranicznych gospodarkach głównych partnerów handlowych USA.

Tymczasem cena złota dotarła do obszaru sygnalizującego wzmożoną podaż. Tuż przy 1250 krzyżuje się kilka linii kanałów wzrostowych i spadkowego. Wskaźnik RSI zszedł na wysokość 50pkt, jednak do odbicia lepsze byłyby okolice poziomu 1200 na wykresie cen. O wznowieniu wzrostów będzie można mówić po zamknięciu nad poziomem 1275.

Sylwester Majewski

Comments