Komentarze dzienne

Słaby jen japoński

Tym razem amerykańskie giełdy zyskiwały na sile – wzrosty były duże. Inaczej było na rynku walutowym oraz towarowym. W obu przypadkach główne rynki tylko nieznacznie zmieniły swoją wartość.

Spośród walut najmocniej zmieniała się wartość jena, który przez cały dzień tracił na sile. Zarówno względem dolara jak i euro, japońska waluta straciła na zamknięciu około 1.5%, oddając poniedziałkowe zyski. Pretekstem do poprawy sytuacji na rynkach giełdowych były lepsze dane z USA. Ropa tymczasem początkowo zyskiwała dzięki kolejnym wypowiedziom z Rosji. Poranny optymizm wyparował jednak pod koniec dnia kiedy to okazało się, że zapasy ropy według API wyniosły 9.9 miliona baryłek.

Dziś będzie miała miejsce publikacja następnych danych, w tym tych z amerykańskiego rynku pracy. O godzinie 14:15 opublikowany zostanie raport ADP. Oczekuje się 190 tysięcy nowych miejsc pracy, co byłoby wynikiem gorszym niż poprzednio. Lepsze od prognoz dane mogą łatwo wywołać optymizm posiadaczy dolara. Dane ADP są też dobrym prognostykiem przed piątkowymi publikacjami dotyczącymi ilości nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym.

Tymczasem rynek USD/JPY próbuje zaczepić się o dolną linię kanału spadkowego, gdzie biegnie też poziome wsparcie na 112.50, i wykorzystać ją do odbicia. Teoretycznie jest tego bliski. Korekta w górę mogłaby sięgnąć poziomu 117, gdzie biegnie kolejna, środkowa linia kanału spadkowego. Pierwszą barierą będą jednak okolice poziomu 115. Wskaźnik RSI znajduje się w układzie typowym dla bocznej konsolidacji, dając szansę na wzrosty.

Sylwester Majewski

Comments