Komentarze dzienne

Niebezpiecznie na EUR/AUD

Giełdy zakończyły wczorajszy dzień na minusie. Przyczyniło się do tego pogorszenia nastrojów na rynku ropy. Tym razem straciła w cenie ponad 5%. Wśród walut wyróżniał się funt.

Brytyjska waluta ponownie się wyróżniała zmiennością i ponownie traciła na sile. W przypadku rynku GBP/CHF spadki sięgały nawet 1.7%. Również i ropa nie miała wczoraj dobrej passy. Arabia Saudyjska wykluczyła możliwość ograniczenia wydobycia, co automatycznie przełożyło się na wyprzedaż na rynkach. Dzieła zniszczenia dopełniła publikacja z USA dotycząca zapasów paliw. Według API zapasy wzrosły o 7.1 milionów baryłek, podczas gdy poprzednio mieliśmy do czynienia ze spadkiem rzędu 3 milionów.

Tymczasem Esther George z Fed stwierdziła wczoraj, iż na marcowym posiedzeniu Fed powinien dyskutować o możliwości podwyższenia stóp procentowych. Przedstawiciele rezerwy zabierać będą głos również i dziś. Przemawiać publicznie powinien też szef Bundesbanku. Jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne, to dzisiejszy kalendarz będzie ubogi. Wieczorem można spodziewać się kolejnych danych o zapasach paliw w USA.

Słabnie rynek EUR/AUD. Charakter ostatnich szczytów sugeruje, iż w rejonie 1.60 istnieje duża presja podażowa. Jakby tego było mało, wskaźnik RSI zszedł poniżej poziomu 50, sugerując wytracenie impetu i możliwą konsolidacją(w najlepszym razie). Test poziomu 1.50 wydaje się nieunikniony. Zejście poniżej otworzy drogę do dużych spadków, a pierwszym przystankiem będzie 1.45. Do zanegowania spadkowego scenariusza potrzebne jest wyjście ponad 1.60.

Sylwester Majewski

Comments