Komentarze dzienne

EUR/USD z szansą na wzrosty

Czwartek przyniósł kontynuację środowych ruchów na rynku walutowym. Dolar ponownie tracił na wartości. Ropa tymczasem nie była w stanie kontynuować swoich wzrostów.

Ropa Brent straciła wczoraj na wartości 3%, a WTI 3.2%. Eurodolar zyskał tymczasem 1%. Inwestorzy zaniepokojeni są niezbyt dobrymi danymi z USA. Szczególnie złe wrażenie zrobiły wczorajsze informacje o wydajności pracy. Według prognoz miał być to spadek o 1.6%, tymczasem był to spadek rzędu 3%. Uczestnicy rynku już spekulują, że następnej podwyżki stóp procentowych Fed może w tym roku nie być. Rynki giełdowe w USA pozostały na niewielkim plusie.

Również i dzisiaj inwestorzy mogą być zaniepokojeni zmianami makroekonomicznymi. Rynek wyczekuje bowiem danych o sytuacji na rynku pracy. Oczekuje się 190 000 nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, co byłoby nieznacznie gorszym wynikiem od poprzedniego Stopa bezrobocia powinna pozostać na poziomie 5%. Informacje z rynku pracy napłyną też z gospodarki kanadyjskiej, gdzie bezrobocie powinno nieznacznie wzrosnąć do poziomu 7.2%.

Ostatnie wzrosty na eurodolarze pozwoliły rynkowi oddalić widmo spadków. Mamy więc trend boczny, co potwierdza RSI, oraz rosnące szanse na krótkoterminowy trend wzrostowy. Euro ma teraz szansę na wzrosty w okolice 1.15. Tam też biegnie środkowa linia kanału wzrostowego. Czy wcześniej dojdzie do korekty i jak daleko może sięgnąć? Newralgiczne wsparcie leży przy 1.09-1.08. Jego przekroczenie podminuje storpeduje plany byków.

Sylwester Majewski

Comments