Komentarze dzienne

Duże osłabienie dolara

Wczorajszy dzień nie należał do nudnych. Po kilku dniach zastoju przebudził się rynek walutowy. Dolar mocno tracił na wartości. Skorzystał na tym również rynek ropy, gdzie miały miejsce spore wzrosty.

Cena ropy WTI rosła na koniec wczorajszego dnia o 10%. To bardzo mocne wzrosty. Ostatnie nagłe ruchy na tym rynku ukazują nerwowość inwestorów. Prawdopodobnie szukamy już dna i część ogromnych, krótkich pozycji jest zamykana. Duże zmiany również na rynku forex – dolar mocno pikował, a eurodolar zyskiwał nawet 2%. Przyczyną ruchów były gorsze dane z amerykańskiego sektora usług. Poprawę odnotowano natomiast na rynku pracy. Inwestorzy zignorowali też dane wskazujące na wzrost zapasów paliw.

Dziś będą miały miejsce kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy. Poznamy też stan zamówień na dobra trwałego użytku. Inwestorów w Europie zainteresuje zapewne posiedzenie Banku Anglii. Jego decyzję w sprawie wysokości stóp poznamy o godzinie 13:00. Czterdzieści pięć minut później swoje wystąpienie będzie miał przez banku, Mark Carney.

Funt skorzystał z szansy jaką opisywałem w poprzedniej jego analizie. Rynek GBP/USD odbił się od linii kanału, a wczorajsze osłabienie dolara pozwoliło wyjść ponad 1.45. Dla posiadaczy funta idealnie byłoby, aby wzrosty były dziś kontynuowane, choćby jako efekt posiedzenia Banku Anglii. Celem jest 1.50. Jeśli wzrostów nie będzie, czeka nas powrót ma 1.43, gdzie znajduje się wsparcie. Wiele dowiemy się po dzisiejszym posiedzeniu.

Sylwester Majewski

Comments