Komentarze dzienne

Ropa blisko dołka

Wtorkowy handel ponownie skupiał się wokół wydarzeń na rynku ropy. Spadające ceny tego surowca niepokoiły inwestorów na pozostałych rynkach. Mocno traciły parkiety giełdowe. Eurodolar na plusie.

Zmiany na rynku walutowym były wczoraj ponownie niewielkie, choć na kilku parach pojawiły się oznaki ożywienia. Uwaga inwestorów skupiona była jednak ponownie na rynku ropy. Jej cena była na wczorajszym zamknięciu o około 5% niższa niż w poniedziałek. Po plotkach jakie napędzały wzrosty w ubiegłym tygodniu nie ma już śladu, co znalazło odzwierciedlenie w cenach czarnego surowca.

W dniu dzisiejszym kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W powszechnym oczekiwaniu wysokość stopy procentowej nie zostanie zmieniona. Tymczasem na świecie królować będą dane o sprzedaży detalicznej oraz odczyty indeksów PMI. Za oceanem opublikowany zostanie raport ADP z tamtejszego rynku pracy. Dane będą śledzone pod kątem oczekiwań co do piątkowych danych Nonfarm Payrolls.

Na wykresie ropy(WTI) widzimy, iż korekta wzrostowa zatrzymała się na wysokości wyznaczonego oporu(górna elipsa). Zbliżamy się do dołka odnotowanego w styczniu – poziom 28$. Jeśli tu nie nastąpi odwrót i ucieczka na północ, to czarny scenariusz może się zrealizować. Przypomnijmy wcześniejszą analizę – ropa mogłaby zejść nawet w okolice 22$-23$. Wskaźnik RSI znajduje się w trendzie bocznym, więc szanse na uniknięcie spadków/znalezienie dołka rosną.

Sylwester Majewski

Comments