Komentarze dzienne

Spokojne otwarcie na FX

Do udanych zaliczyć mogą wczorajszy dzień inwestorzy z rynku ropy. Również i uczestnicy handlu na rynkach akcyjnych notowali wczoraj wzrosty. Na rynku walutowym tracił dolar amerykański.

To już trzecie dzień z rzędu, kiedy to ceny ropy zyskują. Apetyt inwestorów ponownie rozbudziła Rosja i doniesienia na temat możliwego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia tego surowca. Zarówno Brent jak i WTI zyskiwał na koniec dnia ponad 4.5%. Tymczasem dane z amerykańskiego rynku sprowokowały spekulacje o możliwej konieczności zwolnienia tempa podnoszenia stóp procentowych Fed. Zamówienia na dobra trwałego użytku były dużo słabsze od prognoz.

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy doniesieniami z Japonii. Tym razem Bank Japonii mocno zaskoczył inwestorów i wprowadził ujemne stopy procentowe, co wywołało zamieszanie na wykresach. Przez resztę dnia napływać będą dane zarówno z Europy jak i USA. W pierwszym przypadku będą to głównie dane o inflacji i sprzedaży. Zza oceanu napłyną natomiast dane o dynamice wzrostu PKB za Q4.

Rynek USD/CAD zszedł na wysokość pierwszego wsparcia. Wyznacza je linia równoległa do kanału wzrostowego. Tutaj dolar mógłby się odbić – wskazuje na to również RSI, znajdujący się na wysokości poziomu 50. Powrót do dużego trendu wymagałby jednak pokonania obszaru 1.43-1.45. Jeśli się to nie uda, czeka nas zapewne zejście na wysokość 1.35 lub nieco wyżej. Tam też biegnie dolna linia wspomnianego kanału wzrostowego.

Sylwester Majewski

 

Comments