Komentarze dzienne

Eurodolar ciągle bez życia

Przedostatni dzień tygodnia przyniósł odwilż na rynku ropy, która wczoraj wyraźnie odbiła się od dna. Podobnie było w przypadku amerykańskich giełd. Natomiast rubel ponownie pikował.

Wczorajszy dzień przyniósł wyraźne odbicie na rynku ropy – baryłka ropy Brent zyskiwała na koniec dnia blisko 7%. Tej odwilży nie zaznano na rynku rosyjskiego rubla. Rynek USD/RUB pokonał barierę na wysokości 85. Wydarzeniem dnia była oczywiście decyzja i konferencja Europejskiego Banku Centralnego. Jej prezes zasugerował, iż dalsze luzowanie polityki monetarnej może mieć miejsce. To wywołało spadki na rynku euro, które nie trwały jednak długo.

W Polsce tymczasem odnotowano lepsze dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży. W obu przypadkach dane były lepsze od prognoz i mogą wskazywać na wyższe tempo wzrostu w Q4 niż w Q3 (3.8% vs 3.5%). W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym królować będą dane o indeksach PMI oraz doniesienia z Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Główna para walutowa, eurodolar, ciągle bez rozstrzygnięć. Na wykresie dziennym obserwujemy konsolidację, trwającą od grudnia 2015. Okolice poziomu 1.07 są ostatnią barierą przed spadkami. A za tymi przemawia choćby wskaźnik RSI, ślizgający się wzdłuż linii trendu spadkowego. Jej przebicie będzie pozytywnym znakiem. W takim układzie – i przy pokonaniu 1.10 – możliwy byłby atak na 1.15. Na chwilę obecną mamy marazm z tendencją spadkową.

Sylwester Majewski

Comments