Komentarze dzienne

Atmosfera już świąteczna

Rozpoczynamy przedostatni tydzień roku. Poniedziałek przyniósł niewielkie zmiany na rynku walutowym. Mieszane nastroje panowały również na rynku ropy. Giełdy w USA zakończyły dzień na plusach.

Wczorajszy dzień otworzył tydzień świąteczny. Trudno spodziewać się w tym okresie dużych zmian. Taką atmosferę można było obserwować wczoraj. Wydaje się, iż do końca tygodnia żadnych dużych rozstrzygnięć już nie będzie. Do tego wczorajszy kalendarz makroekonomiczny był praktycznie zupełnie pusty. Oprócz danych o inflacji w Niemczech nic ważnego nie publikowano.

Nieco zamieszania powstało natomiast na rynku ropy. Brent traciła na sile osiągając najniższe poziomy cenowe od 11 lat, podczas gdy WTI utrzymało się przez cały dzień na niewielkim plusie. Dziś decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych podejmuje Turcja. Z USA natomiast napłyną dane o PKB oraz zapasach paliw.

Lira turecka znajduje się od długiego czasu w defensywie. Rynek USD/TRY traci jednak impet. Kluczowe będzie pokonanie poziomu 3.0. Jeśli się to uda, to przeszkody na drodze do wzrostów zostaną usunięte. Analogicznie, spadek w okolice 2.8 raczej odbierze bykom ostatnie atuty. Wskaźnik RSI zdaje się potwierdzać, iż kupującym brakuje aktualnie siły. Dryfujemy wokół poziomu 50 i istnieje ryzyko, że wskaźnik trwale zejdzie poniżej tej wartości, sygnalizując jednak spadki.

Sylwester Majewski

Comments