Komentarze dzienne

Co po decyzji Fed?

Na dzień przed wyczekiwaną decyzją Fed dolar amerykański nieznacznie zyskiwał na sile. Rosły też światowe parkiety giełdowe, a rynek ropy kolejny dzień korzystał z atmosfery sprzyjającej odbiciu.

Rezultat dzisiejszego posiedzenia Fed jest powszechnie znany od wielu miesięcy. To znaczy powszechnie oczekiwany. Uczestnicy rynku spodziewają się podwyżki o 25 pb. Zasadniczo więc faktyczne podniesienie stóp w USA może stać się pretekstem do utworzenia szczytu na dolarze i rozpoczęcia spadków. Podwyżka jest bowiem w cenie i nie powinna zaskoczyć rynku. Ewentualny brak podwyżki wywołałby spadki, jednak po pewnym okresie wróciłyby wzrosty na dolarze jako element gry przed kolejnym posiedzeniem.

Jeśli chodzi o dzisiejsze publikacje makroekonomiczne to ciężko jest o czymkolwiek pisać. Nie dlatego aby nie było o czym, bowiem danych będzie dużo. Po prostu nic innego nie jest w stanie dziś przykuć uwagi inwestorów. Nawet seria danych z USA dotycząca sektora przemysłowego. Decyzja Fed oczekiwana jest o 20:00 naszego czasu, więc należałoby unikać posiadania otwartych pozycji już od godziny 19:00. Inaczej wiele STOPów „wypadnie”.

Patrząc na wykres EUR/USD można dojść do wniosku, że dzisiejsza decyzja nic nie zmieni w układzie sił. Od dołu mamy poziom 1.05, a od góry 1.15. Nie widać możliwości, aby którykolwiek z nich mógł zostać prędko pokonany. Wszystkie scenariusze są możliwe – jesteśmy w dużej konsolidacji bocznej. Sytuacja będzie zapewne się rozwijać w najbliższych tygodniach lub nawet miesiącach. RSI walczy z liniami oporu i najwyżej może potwierdzić trend boczny pokonując je.

Sylwester Majewski

Comments