Komentarze dzienne

Złoto po $1000?

Echo piątkowych zamachów w Paryżu dyktowało warunki gry w poniedziałek. Euro rozpoczęło słabo i zakończyło dzień na minusie. Na obawach inwestorów zyskiwała ropa której ceny szły w górę.

Tragiczne wydarzenia z Francji musiały odbić się na rynkach finansowych i nie wiadomo, czy była to jednorazowa reakcja. Rozpoczęło się od otwarcia rynku euro luką na minusie i pomimo podjętych prób odrobienia strat, na minusie też zakończono dzień na EUR/USD. Duże wahania odnotowano też na rynku ropy. W przypadku WTI ceny ostatecznie wzrosły na koniec dnia o ponad 3%, choć w ciągu dnia rynek był już na zauważalnym minusie.

Z opublikowanych wczoraj danych warto zwrócić uwagę na większy od prognoz spadek wartości indeksu NY Empire State. Wynik na poziomie -10.7 jest dwukrotnie gorszym odczytem niż oczekiwane -5 pkt. Dziś inwestorzy powinni zwrócić uwagę na publikację indeksu ZEW z Niemiec oraz wieczorne dane o zapasach ropy w USA wg API. A tymczasem już w środę opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Fed.

Umocnienie dolara jakie obserwujemy w ostatnich tygodniach odcisnęło swe piętno również na wykresie złota. Rynek oddalił się od poziomu 1200, wypadając dołem z kanału wzrostowego. Zatrzymał się teraz na jego kolejnej linii ostrzegawczej. Teoretycznie może zejść do następnej, która obecnie znajduje się w okolicach poziomu $1000. Wskaźnik RSI sugeruje dominację niedźwiedzi. Ewentualne odbicie napotka na silny opór przy 1140.

Sylwester Majewski

Comments