Komentarze dzienne

Osłabienie euro

Wtorek przyniósł osłabienie wspólnej waluty – eurodolar stracił na zamknięciu 0.46%. Nie można jednak mówić o przewadze dolara, gdyż na innych parach sytuacja była często odwrotna.

Choć eurodolar stracił blisko pół procenta, to jednak wiele innych walut zyskiwało wczoraj względem dolara amerykańskiego. Wygranym okazał się funt brytyjski, ale też i dolary australijski oraz kanadyjski. Do udanych może zaliczyć wczorajszy dzień również rynek ropy. Zarówno Brent jak i WTI zyskały ponad 3%. Według wczorajszych danych, zapasy ropy wg API wzrosły do 2.8mln baryłek. Zapasy były jednak sporo mniejsze niż w poprzednim tygodniu, kiedy to wynosiły 4.1 mln baryłek.

W dniu dzisiejszym dwudniowe posiedzenie kończy Rada Polityki Pieniężnej. W powszechnej opinii nie oczekuje się żadnych zmian w polityce monetarnej. Ale dzisiejszy dzień to też wystąpienia przedstawicieli banków centralnych(w tym Janet Yellen) oraz dane. Do najważniejszych zaliczać się będzie publikacja raportu ADP, z godziny 14:15. Da ona przedsmak sytuacji, jaka ma miejsce na amerykańskim rynku pracy. Oczekuje się 180 000 nowych miejsc pracy czyli gorszego wyniku niż poprzednio.

Narasta przewaga funta brytyjskiego nad euro. Rynek EUR/GBP od wielu dni ześlizguje się na południe, wyłamawszy się już z kanału wzrostowego. Ostatnią deską ratunku dla euro będą okolice poziomu 0.70. Jeśli uda się tu zatrzymać spadki, możliwy będzie trend boczny. Przewagę mają teraz jednak niedźwiedzie. Opór mamy dopiero między 0.73-0.74.

Sylwester Majewski

Comments