Komentarze dzienne

Najgorszy kwartał w USA

Ostatni dzień miesiąca przyniósł kontynuację spadków na eurodolarze. Amerykańska waluta umacniała się na całym rynku. Odbicie odnotowano też na nowojorskich giełdach oraz na rynku ropy.

Wczorajszy dzień był też ostatnim dniem kwartału – dodajmy najgorszego dla amerykańskich giełd od czterech lat. Wyprzedaż akcji związana była z planowaną podwyżką stóp Fed oraz paniką na rynku chińskim. Eurodolar zakończył kwartał w punkcie wyjścia, czyli okolicy poziomu 1.12. Wczorajsze ostrzelanie terenów Syrii przez rosyjskie samoloty nie wpłynęło na rynek ropy-zarówno Brent jak i WTI zyskały nieco ponad 1%. Dla ropy był to jednak zły kwartał.

Z publikowanych wczoraj danych wyróżnić można raport ADP, wedle którego w USA przybyło 200 000 miejsc pracy, co jest wynikiem lepszym od oczekiwań. W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym dominować będą publikacje dotyczące indeksu PMI. Dane napłyną zarówno z Europy jak też zza oceanu. W USA podana zostanie też do wiadomości ilość nowych wniosków o zasiłki, zarejestrowanych w poprzednim tygodniu.

Nerwowo robi się na wykresie EUR/AUD. Rynek w ostatnim czasie dokonał kilku mocnych zwrotów w dość małym obszarze. Dotychczas dotarcie do ukośnie linii spadkowej owocowało jej szybkim pokonaniem. Jeśli więc euro spadnie poniżej 1.56 będziemy mieli pierwszą zmianę tej reguły. Kluczowe wsparcie jest jednak dopiero przy 1.50. Wskaźnik RSI ślizga się niepokojąco blisko poziomu 50, sygnalizując potencjalne, pierwsze załamanie trendu wzrostowego.

Sylwester Majewski

Comments