Komentarze dzienne

Nowe zagrożenia na horyzoncie

Ciekawa sesja za nami. Eurodolar przez cały dzień zyskiwał na sile. Spadki zagościły na rynkach giełdowych, a giełda w NY została „wyłączona”. Na gruncie makroekonomicznym bez zmian.

Gdy toczą się „kolejne rozmowy ostatniej szansy” z Grecją, na horyzoncie pojawia się nowe zagrożenie. Co raz większą uwagę inwestorów przyciągają wydarzenia z Chin, gdzie tamtejsze akcje tracą na sile. Istnieje obawa, iż może zaszkodzić to chińskiej gospodarce, a tym samym globalnej sytuacji makro. W tym kontekście bez zaskoczenia odebrany został raport z ostatniego posiedzenia Fed. Dowiedziano się z niego, iż amerykańscy decydenci potrzebują więcej danych potwierdzających silę gospodarki USA przed podjęciem decyzji o podwyżce stóp procentowych.

Skoro mowa o bankach centralnych, to rodzima Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wczoraj stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Było to zgodne z prognozami rynkowymi. Zamieszanie na światowych rynkach wywołały też problemy techniczne giełdy w Nowym Jorku(NYSE), unieruchomionej na kilka godzin. Dziś o 13:00 decyzję w sprawie wysokości stóp podejmie też Bank Anglii. Czekają nas też dane z amerykańskiego rynku pracy.

Funt brytyjski nie może pokonać szczytów i zbliżyć się do poziomu 1.60. Para GBP/USD ciągle jednak utrzymuje średnioterminową tendencję wzrostową. Wsparcia należy szukać przy 1.52, gdzie biegnie też środkowa linia kanału wzrostowego. Rozprawienie się z tym poziomem oznaczać będzie spadki w kierunku 1.47. Wskaźnik RSI zszedł poniżej poziom 50, dając bykom sygnał ostrzegawczy.

Sylwester Majewski

Comments