Komentarze dzienne

Powrót na rynek ropy

Rynki finansowe były wczoraj wyjątkowo spokojne. Eurodolar zakończył dzień na minimalnym plusie(0.3%). Podobnie niewielkie zmiany odnotowano na rynku metali oraz ropy.

Najwyraźniej rynki walutowe są już mocno znużone sytuacją wokół Grecji. Przedostatni dzień „decydującego” tygodnia nie wzbudził nerwowości wśród inwestorów. Być może dlatego, że już takich „ostatnich szans” było w ostatnim miesiącu kilka. Weekendowe referendum budzi jednak niepokój brokerów – wielu z nich zapowiedziało zmniejszenie dla swych klientów dźwigni finansowej lub też nawet poważne ograniczenia w możliwości handlu. Czy niedzielna decyzja Greków wstrząśnie rynkami?

Wczorajsze dane makroekonomiczne miały mieszany charakter. Z jednej strony odnotowano spadek bezrobocia w USA, gdzie wynosi ono teraz 5.3%. Z drugiej strony zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło jedynie o 223 000, czyli poniżej oczekiwań. Zamówienia w przemyśle spadły o 1%. Na sobotę przypada w USA Święto Niepodległości – dzisiejszy handel może więc cechować się niższym wolumenem.

Wygląda na to, że do większej zmienności gotowy jest rynek ropy. Po kilkutygodniowym ślizgu na górnej linii kanału spadkowego, ropa odbiła się w dół. Potwierdza to wskaźnik RSI, który wyszedł dołem ze swojego kanału wzrostowego. Przewaga jest teraz po stronie grających na spadki. Kolejne wsparcie mamy dopiero przy poziomie 49, gdzie biegnie środkowa linia wspomnianego wcześniej kanału. Oporem będzie obszar 60-62.

Sylwester Majewski

Comments