Komentarze dzienne

Znów Grecja…

W miniony piątek eurodolar oddalał się od szczytu osiągniętego dzień wcześniej. Spadki zagościły też na rynku ropy, która w przypadku surowca Brent straciła na zamknięciu 2.2%. Inwestorzy myślami byli już przy poniedziałku.

To właśnie dziś mają rozstrzygać się losy Grecji. Służyć ma temu nadzwyczajny szczyt przywódców strefy euro. Premier Grecji, Alexis Tsipras , wystąpił wczoraj z nową inicjatywą, którą przedstawił głównym liderom w rozmowie telefonicznej. Na ile jest realna jest ta oferta, a na ile był to tylko chwyt socjotechniczny, dowiemy się niebawem. Jeśli nie uda się uzyskać porozumienia to 30 czerwca rozpocznie się droga Grecji ku bankructwu. W najgorszym scenariuszu może być to pierwszy kraj, który opuści blok Unii Europejskiej.

Dzisiejszy dzień będzie wolny od znaczących publikacji makroekonomicznych. Jednak już od jutra publikowane będą dane, na które inwestorzy powinni zwracać uwagę. We wtorek będzie to seria publikacji PMI, z Europy ale też i USA. W środę natomiast poznamy odczyt PKB zza oceanu. Oprócz tego przez cały tydzień dobiegać będą do nas wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych świata.

Tymczasem rynek GBP/CAD atakuje właśnie szczyt z z lutego, na wysokości 1.95. Jeśli nie nastąpi mocna korekta, czego obecnie nie widać, to otworzy się droga na poziom 2.0. Tam tez biegnie górne ograniczenie widocznego kanału wzrostowego. Nawet jednak zbicie obecnych wzrostów nie przekreśla szans byków. Ci znajdą wsparcie przy 1.93, a później przy 1.90. Dopiero pokonanie tej wysokości przekreśli szanse byków na duży impuls wzrostowy.

Sylwester Majewski

Comments