Komentarze dzienne

Inwestorzy rozgryzają Fed

Poniedziałek upłynął pod znakiem spadków na amerykańskich rynkach giełdowych i umacniającego się dolara. Oba zjawiska są ze sobą związane. Nieznacznie rosły też ceny ropy naftowej.

Indeks SP500 zakończył wczorajszy dzień ze stratą -0.46%. Inwestorzy akcyjni obawiają się, jak umacniający się dolar wpłynie na wyniki finansowe spółek giełdowych. W poniedziałek amerykańska waluta ponownie uległa umocnieniu, w nadziei na rychłe podwyżki stóp procentowych, na jednym z kolejnych posiedzeń Fed. Ceny ropy naftowej rosły natomiast w reakcji na możliwe perturbacje wokół Iranu oraz zaostrzenie sytuacji w Jemenie.

W dniu dzisiejszym królować będą dwa wydarzenia makroekonomiczne – a właściwie dwa rodzaje wydarzeń. Mowa o danych dotyczących inflacji jak też produkcji przemysłowej. O godzinie 10:30 napłyną dane o dynamice zmian cen w Wielkiej Brytanii. Cztery godziny później podobna publikacja będzie miała miejsce w USA. Ze strefy euro napłyną natomiast dane o produkcji.

Wyczekiwanie inwestorów jest świetnie widoczne na wykresie indeksu SP500. Mamy do czynienia z kolejną konsolidacją boczną – tym razem o mniejszej rozpiętości, niż ta z okresu grudzień-styczeń. Również i wskaźnik RSI znajduje się w bocznej, zawężającej się konsolidacji. Wyjście z tego marazmu uwarunkowane będzie reakcją na decyzje Fed(lub ich brak) w najbliższych kilku tygodniach. Z analizy wskaźnika RSI wynika, iż wybicie powinno mieć miejsce najpóźniej w maju.

Sylwester Majewski

Comments