Komentarze dzienne

Również i funt traci

Czwartek był dla dolara kolejnym dniem wzrostów. Zyskom amerykańskiej waluty towarzyszyły spadki na rynku metali, ale też umocnienie na rynku ropy. Swoje pięć minut miał też złoty.

Polski złoty był wczoraj od rana w centrum uwagi. Jak na złość większości analityków ostrzegających przed umacnianiem się rodzimej waluty, tego dnia złoty osłabił się względem zarówno dolara jak i euro. Trend jest jednak nadal korzystny dla umacniającej się względem euro złotówki. Wczorajsze dane z amerykańskiego rynku pracy pomogły dolarowi. Ilość wniosków o zasiłki dla bezrobotnych była w ostatnim tygodniu niższa(281 000) niż się tego spodziewano(285 000). Dane odczytano jako potwierdzenie polepszającej się sytuacji gospodarczej USA.

W czwartek miało też miejsce posiedzenie Banku Anglii. Władze banku nie zmieniły głównych parametrów polityki monetarnej. Funt brytyjski tracił wczoraj do dolara tak samo, jak pozostałe główne waluty. Dziś w Wielkiej Brytanii opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej. O 14:30 opublikowane zostaną informacje z Kanadyjskiego rynku pracy.

Funt brytyjski jest w trudnej sytuacji. Nie udało się parze GBP/USD utrzymać ponad poziomem 1.50. Na dodatek, wskaźnik RSI odbił się od poziomu 50, sugerując dalsze spadki. Pierwszym wsparciem jest poziom 1.45. Kolejna poważna bariera popytowa dopiero przy 1.40. Dopiero pokonanie widocznej na wykresie RSI linii spadkowej otworzy bykom pole do manewru. Na chwilę obecną przewaga niedźwiedzi jest niepodważalna.

Sylwester Majewski

Comments