Komentarze dzienne

Ropa ucieka niedźwiedziom

Po świątecznej przerwie inwestorzy wracają na rynek. Wtorek przyniósł umocnienie się dolara amerykańskiego. Rosnąca wartość amerykańskiej waluty zaniepokoiła inwestorów giełdowych.

Główne indeksy amerykańskich giełd odnotowały wczoraj spadki. Inwestorzy obawiają się, iż rosnący w siłę dolar wpłynie niekorzystnie na wyniki finansowe głównych amerykańskich spółek. Wycena dolara nie znalazła jednak odzwierciedlenia na wykresach ropy – zarówno Brent jak i WTI wyceniane były nieco wyżej niż w poniedziałek, kończąc dzień na nieznacznych plusach.

Środę rozpoczynamy doniesieniami z Japonii, gdzie opublikowano raport z ostatniego posiedzenia Banku Japonii. Bank nie zmienił swej polityki. Obserwatorzy spekulują jednak, iż zakres stymulacji będzie musiał być zwiększony, gdyż nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Podobnie też zakończymy środowy handel, gdyż o 20:00 publikowany jest raport z ostatniego posiedzenia Fed. Pomiędzy tymi wydarzeniami nie będzie publikowanych więcej ważnych danych makroekonomicznych.

Na wykresie ropy WTI doszło do znaczącego wydarzenia. Wskaźnik RSI pokonał poziom 50, naruszając dynamikę trendu spadkowego. Nie oznacza to jednak jego końca, choć daje szansę na przejście w bardziej trwałą konsolidację. Obecne poziomy cen stanowią opór. Kolejny znajduje się w okolicach poziomów 61-66. Wsparcie byki znajdą gdzieś przy cenie 43$. Na chwilę obecną niedźwiedzie oddały krótkoterminową inicjatywę.

Sylwester Majewski

Comments