Komentarze dzienne

Przedświąteczne wyczekiwanie

Prawdziwej huśtawce emocji ulega ostatnio rynek ropy. W czwartek ceny tego surowca spadały. Podobnie było z dolarem, który cały dzień tracił na sile. Giełdy w USA zyskiwały na zamknięciu.

Wczorajsze dane z USA zaskoczyły inwestorów. Deficyt w handlu nieoczekiwanie spadł w lutym aż o 17%. Spodziewano się wyniku na poziomie -41,2 mld USD, tymczasem deficyt wyniósł -35,44 mld USD. Ceny ropy tymczasem tym razem spadały. Ostatnie dni to prawdziwy rollerocoster dla inwestorów dziennych. Do spadku cen ropy przyczyniły się informacje o wstępnym porozumieniu z Iranem, co prowadzić może do zniesienie amerykańskich sankcji nałożonych na ten kraj.

Jeśli wczoraj ktoś narzekał na brak ważnych publikacji makroekonomicznych, to dziś będzie jeszcze bardziej rozczarowany. Kalendarz wydarzeń makro nie przewiduje dziś niczego ważnego z wyjątkiem danych Nonfarm Payrolls z USA(14:30). Wielu inwestorów myślami jest już w okresie świątecznym – jednak te dane mogą nieco namieszać na rynku nawet dziś.

Rzadko w swoich analizach poruszam pary typu GBP/CAD. Tym razem jednak jest ku temu powód. Na jej wykresie pojawił się ciekawy układ na wskaźniku RSI. Zszedł on poniżej poziomu 50 i przyciskany jest opadającą linią spadkową. Może więc dojść do spadków, z celem na 1.82. Równocześnie, pokonanie wspomnianej linii RSI zaowocować może impulsem w górę i ucieczką od widma dalszego obsuwania się rynku. W tym drugim przypadku oporem byłyby okolice poziomu 1.92. Wesołych Świąt!

Sylwester Majewski

Comments