Komentarze dzienne

Słabnie impet USD/PLN

Niepokój zakradł się w środę między inwestorów. Słabsze od prognoz dane z USA osłabiły dolara i amerykańskie parkiety giełdowe. Wzrostowi uległy ceny złota oraz ropy naftowej.

Wydaje się, iż z wcześniejszego optymizmu inwestorów niewiele pozostało. Wczorajsze, słabsze dane stawiają w niepewności scenariusz szybkiego podnoszenia stóp procentowych Fed. Według raportu ADP przybyło jedynie 189 000 miejsc pracy, przy prognozach rzędu 225 000. To zły prognostyk przed piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Okazało się również, iż wzrost zapasów paliw nie był tak duży, jak się tego obawiano. Ceny ropy WTI zakończyły wczorajszą sesję, zyskując ponad 4%.

Dzisiejszy dzień pod względem ilości publikacji makroekonomicznych nie będzie robił wrażenia. Istotne będą przede wszystkim dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku z USA oraz ilości nowych wniosków o zasiłki. Te ostatnie dane będą oddziaływały na i tak już nerwową atmosferę wyczekiwania na piątkowe publikacje.

Rynek USD/PLN walczy o utrzymanie trendu wzrostowego. Za wsparcie służy obszar 3.65-3.72. Jego pokonanie w połączeniu ze spadkiem wskaźnika RSI poniżej poziomu 50, sygnalizować będzie przejście w fazę bocznej konsolidacji. Nie można mówić o zakończeniu długoterminowego trendu wzrostowego, ale w perspektywie kilku miesięcy możliwe byłyby spadki. Oporem pozostaje poziom 3.95. Jeśli wskaźnik RSI nie zejdzie poniżej 50, test tego szczytu wydaje się ciągle możliwy.

Sylwester Majewski

Comments