Komentarze dzienne

EUR/USD: Szukając dna

Spadkami na rynku euro zakończył się jeden z najciekawszych kwartałów na rynku walutowym. Spadały też ceny ropy, w obawie o wynik negocjacji z Iranem. Dolar amerykański zyskiwał na sile.

Na nami najgorszy kwartał euro od początków istnienia wspólnej waluty, czyli od 15 lat. Względem dolara euro straciło 11%, co było wynikiem oczekiwanych zmian w polityce EBC. Skoro mowa o polityce banków centralnych, to znany inwestor Warren Buffet stwierdził wczoraj, iż on nie podnosiłby stóp Fed zbyt szybko. Jego zdaniem nie wiadomo jak odbiłoby się to na amerykańskiej gospodarce w sytuacji, gdy w Europe mamy ujemne stopy.

Ropa tymczasem traciła w obawie o wynik negocjacji z Iranem. Ograniczenie programu jądrowego może zaowocować zniesieniem części sankcji nałożonych na Iran. To tymczasem oznaczać może kolejne dostawy ropy na i tak dość duży rynek, gdzie istnieje problem nadmiernej podaży. Dziś dominować będą publikacje dotyczące indeksów PMI oraz indeksu ISM z USA. W nocy opublikowano już dane PMI z Australii(wzrost) oraz Japonii i Chin(nieznaczne spadki).

Eurodolar tymczasem ciągle szuka dna. Jedynym pozytywem na wykresie tej pary jest wskaźnik RSI. Pokonał on linią swojego trendu spadkowego, dając cień nadziei na jakąkolwiek zmianę. Wskaźnik niestety(dla byków) nie pokonał jeszcze poziomu 50. Kluczowe poziomy gdzie rozgrywać się będzie teraz wymiana ciosów to 1.10 od góry oraz 1.05 od dołu. O ile ten drugi poziom nie zostanie trwale pokonany, rynek powinien wejść w boczną konsolidację.

Sylwester Majewski

Comments