Komentarze dzienne

USD/CAD walczy o przetrwanie

Pokaźnymi spadkami na amerykańskich parkietach giełdowych zakończyły się środowe zmagania inwestorów. Na sile tracił też dolar amerykański, a rynki ropy ponownie zyskiwały.

Najaktywniejszymi instrumentami w dniu wczorajszym były amerykańskie akcje. Indeks technologiczny Nasdaq zakończył dzień ze stratą 2.37%, podczas gdy indeks SP500 ze stratą 1.4%. Opublikowane wczoraj za oceanem dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku wypadły gorzej od prognoz. To kolejny kamyczek do ogródka tych, którzy oczekiwali rychłego podnoszenia stóp procentowych Fed. Słabszy dolar pomagał wczoraj rosnącym cenom ropy.

Dzisiejszy dzień nie będzie obfitował w znaczące dane makroekonomiczne. Do najistotniejszych należeć będą poranne publikacje z Wielkiej Brytanii oraz późniejsze z USA. W pierwszym przypadku poznamy wyniki sprzedaży detalicznej, a w drugim doniesienia z amerykańskiego rynku pracy. Oczekuje się 290 000 wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Kwadrans przed 15:00 opublikowany zostanie też odczyt indeksu PMI.

Rynek USD/CAD zszedł na wysokość, gdzie zgodnie z naszą analizą z 17 marca powinny rozstrzygnąć się jego losy. Na nieszczęście byków wskaźnik RSI właśnie spadł poniżej poziomu 50, co sygnalizuje problemy. Kluczowe dla byków będzie pokonanie linii spadkowej na RSI. Jeśli się to nie uda, rynek może runąć w dół, kierując się na wysokość 1.20, a może nawet i 1.15. W najbliższych dniach należy bacznie obserwować, która ze stron zdobędzie przewagę.

Sylwester Majewski

Comments