Komentarze dzienne

Co z tym EBC?

Na dzień przed ważnym posiedzeniem EBC euro traciło na sile. Zyskiwał dolar i to pomimo niezbyt dobrych danych makro. Zaskoczeniem okazała się też decyzja Rady polityki Pieniężnej.

Większość analityków spodziewała się wczoraj cięcia. RPP zaskoczyła jednak wszystkich, bowiem skala obniżki wyniosła aż 50 pb. Rada zapowiedziała tym samym, iż cykl obniżek dobiegł końca. Jednym z powodów decyzji RPP było luzowanie ilościowe EBC. Dziś poznamy szczegóły programu Europejskiego Banku Centralnego i to właśnie był powód, dla którego inwestorzy wyprzedawali wczoraj wspólną walutę.

Zaskoczenia nie było w przypadku Banku Kanady. Zgodnie z prognozami nie zmieniono wysokości stóp procentowych, pozostawiając główną stopę na poziomie 0,75%. Wczorajsze dane ADP wskazały na spadek ilości nowych miejsc pracy do 220 000(z 250 000). Dziś kolejne dane z amerykańskiego rynku. Te będą jednak raczej w cieniu Europejskiego Banku Centralnego. Ogłoszenie decyzji o 13:45, a konferencja władz banku o 14:30.

Dziś nietypowo zajmiemy się rynkiem GBP/CAD. Być może bowiem ma tam miejsce formowanie się szczytu. Funt pokonał małą linię trendu wzrostowego i prawdopodobnie zmierza w kierunku wsparcia w okolicach 1.85. To czy się tam utrzyma zależy od tego, czy wskaźnik RSI pokona widoczną linię trendu spadkowego. Jak na razie zszedł poniżej poziomu 50, co może oznaczać wyczerpujący się potencjał byków. Kluczem pozostaje obserwacja reakcji rynku przy wspomnianym poziomie i zachowanie wskaźnik RSI.

Sylwester Majewski

Comments