Komentarze dzienne

Dzień po euforii

Niewiele zostało z poniedziałkowego umocnienia na amerykańskich rynkach giełdowych. Ropa naftowa zyskiwała na sile na skutek zawirowań, a dolar był przez większość dnia pod presją.

Niedługo utrzymał się indeks Nasdaq ponad znaczącym poziomem 5000 pkt. Inwestorów zaniepokoiły nieco gorsze dane makroekonomiczne z USA. Sprzedaż aut była niższa niż oczekiwano. Na nieszczęście dolara rano podano dobre wiadomości z Niemiec, gdzie sprzedaż detaliczna wzrosła o 2.9%. Ceny ropy rosły natomiast na skutek zawirowań w Libii oraz wypowiedzi premiera Izraela, Benjamina Netanyahu, który ostro skrytykował ocieplenie stosunków między USA a Iranem.

Dzisiejszy dzień ponownie rozpoczynamy doniesieniami z Australii, gdzie opublikowane dane PKB były zgodne z oczekiwaniami(0,5% k/k). Przez cały poranek czekają nas publikacje indeksów PMI dla gospodarek europejskich. W ciągu dnia decyzję o wysokości stóp procentowych ogłosi Rada Polityki Pieniężnej. Większość analityków uważa, iż RPP obniży główną stopę o 25 pb do poziomu 1,75% .Rynki światowe bardziej interesować będzie jednak raport ADP z amerykańskiego rynku pracy oraz decyzja Banku Kanady.

Rynek srebra oddala się od poziomu oporu jaki miał pokonać(17.50). Wskaźnik RSI dryfuje poniżej wartości 50, co może zwiastować kłopoty byków. Teoretycznie bowiem rynek może teraz iść w kierunku dolnej linii większego kanału spadkowego, która znajduje się aktualnie na wysokości 14.00. Po drodze jest jeszcze wsparcie przy 15.60. Aby odsunąć widmo spadków byki muszą szybko wejść ponad poziom 17.50, na co na razie się nie zanosi.

Sylwester Majewski

Comments