Komentarze dzienne

Poruszenie na rynkach

Po krótkim oczekiwaniu zmienność powróciła na rynki. Czwartek przyniósł znaczące umocnienie wartości dolara, do czego przyczyniły się dane makroekonomiczne. Ropa traciła na sile.

Eurodolar tracił wczoraj na wartości na zamknięciu niemal 1.5%. Jak na rynek walutowy i główne pary to spore zmiany. Przyczyniły się do tego dane z USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w ostatnim miesiącu o 2.8%, po ubiegłomiesięcznych spadkach rzędu 3.7%. Dane odczytano jako sygnał przemawiający za szybkim podwyższaniem stóp procentowych w USA. Dobrego nastroju inwestorów nie zmącił nawet wzrost ilości wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

Dziś publikowanych danych będzie już znacznie więcej. Rozpoczynamy danymi z Japonii gdzie wzrosło zarówno bezrobocie(do 3.6% z 3.4%) jak też produkcja przemysłowa(z 0.8% do 4%) Przez cały dzień czekają nas publikacje dotyczące inflacji – w tym dane z Niemiec o 14:00. Zza oceanu dotrą do nas odczyty Indeksu Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan. W obu przypadkach oczekiwane jest nieznaczne pogorszenie wyników.

Wczorajszymi spadkami eurodolar pozbawił byki szansy na większe odbicie. Celem wydaje się teraz poziom 1.10, gdzie biegnie dolna linia kanału spadkowego. Wskaźnik RSI odbił się od poziomu 50 podkreślając tym samym porażkę byków. Dopóki widoczna na jego wykresie linia nie zostanie pokonana, nie ma co mówić o zakończeniu trendu spadkowego. Pierwszy opór mamy w okolicach 1.15, a następny na 1.20. Należy obserwować zachowanie rynku w okolicach wspomnianego wsparcia na 1.10.

Sylwester Majewski

Comments