Komentarze dzienne

Eurodolar bez zmian

Wtorek chwilowo pozwolił inwestorom zapomnieć o problemie Grecji. Nerwowo zrobiło się natomiast w Rosji, gdzie w ślad za intensyfikacją działań wojennych spadała wartość rubla i kurs tamtejszych akcji.

Do najbardziej aktywnych rynków należał wczoraj z pewnością rynek ropy. Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, iż podaż czarnego surowca będzie nadal rosła. Tym samym po raz pierwszy od czterech sesji przewagę na tym rynku miały niedźwiedzie. W Wielskiej Brytanii natomiast doszło do pogorszenia sytuacji makroekonomicznej. Produkcja przemysłowa spadła w grudniu o 0.2%, podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 0.1%. Funt brytyjski zyskiwał wczoraj względem dolara.

Do USD tracił natomiast we wtorek dolar kanadyjski, słabnąc na koniec dnia o blisko 1%. Dzisiejszy dzień będzie spokojny pod względem publikacji, których nie będzie zbyt wiele. W tle będą jednak działy się ważne sprawy. Uwaga inwestorów skupiać się będzie zarówno na Grecji jak też na spotkaniu G20. Narasta też nerwowość w związku z wojną toczoną na Ukrainie. Dzisiejsze rozmowy w Mińsku będą według prezydenta Poroszenko „ostatnią szansą na wstrzymanie walk w Donbasie”.

Na głównym rynku walutowym bez zmian. Eurodolar w wyraźnym trendzie spadkowym, bez jakichkolwiek sygnałów wskazujących na większy opór byków. Co prawda odbiliśmy się od dolnej linii kanału spadkowego, jednak nie musi to od razu oznaczać wzrostów. Ewentualne odbicie miałoby szansę dojść w okolice poziomu 1.20 – tam dopiero mamy pierwszy, istotny opór. Wskaźnik RSI sugeruje jednak dalsze spadki, a kolejne wsparcie dopiero na 1.10.

Sylwester Majewski

Comments