Komentarze dzienne

Teraz czas na Grecję

Najbardziej wyczekiwany dzień kilku ostatnich tygodni za nami. Choć decyzja była w cenach, to jednak nieco zaskoczyła rynki. Eurodolar odnotował ponad dwuprocentowy spadek.

Ogłoszenie przez Europejski Bank Centralny programu skupu obligacji było oczekiwane. Przed wczorajszą decyzją mówiło się o poziomie 50 miliardów wydawanych miesięcznie. EBC zapowiedział jednak skup na poziomie 60 miliardów i chyba to zaskoczyło rynki. Euro momentalnie rozpoczęło spadek, który osiągnął rzadko spotykany na głównych parach walutowych zakres 2%. Program skupu potrwa do września 2016 i tym sam EBC wpompuje w gospodarkę europejską ponad 1 bilion euro.

W cieniu wydarzeń wokół Europejskiego Banku Centralnego próbowano toczyć normalne życie. Z USA napłynęły informacje i poprawie sytuacji na rynku pracy. Ilość nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła o 10 000, do poziomu 307 000. Tym samym po raz kolejny widzimy, iż gospodarka USA ma się coraz lepiej, dystansując gospodarkę strefy euro. Dziś czeka nas już tylko seria danych PMI ze starego kontynentu, a następnie zza oceanu. Uwaga inwestorów skupiona będzie jednak na niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji, których wynik może uderzyć w euro.

W dość trudnej sytuacji technicznej znalazł się rynek AUD/USD. Jeśli nie nastąpi szybki powrót ponad poziom 0.83, to dolar australijski może dalej tracić na wartości. Znajduje się już bowiem poniżej obu środkowych linii dwóch kanałów spadkowych. Ratunkiem jest jedynie nagły odwrót, tworzący „pułapkę”. Wskaźnik RSI jest w obszarze negatywnym, mając jednak miejsce do dalszych spadków. Sytuacja jest rozwojowa, a kluczem jest obszar 0.82-0.83.

Sylwester Majewski

Comments