Komentarze dzienne

Pierwsze decyzje banków już dziś

Dolar zyskiwał we wtorek na sile, korzystając choćby z pomocy IMF. Z głównych par walutowych to USD/JPY zyskało wczoraj najwięcej. Inwestorzy zajmowali już pozycje przed posiedzeniem BoJ.

Według opublikowanych prognoz IMF światowa gospodarka rozwijać się będzie w 2015 w tempie 3.5%. IMF wezwał więc główne gospodarki światowe do wdrażania odpowiednich programów i prowadzenia reform strukturalnych. Pochwalono równocześnie gospodarkę USA zauważając, iż znajduje się ona w relatywnie lepszym stanie niż większość jej konkurentów.

Środowy handel rozpoczynamy doniesieniami z Japonii. Bank centralny nie zmienił parametrów swojej polityki monetarnej, ale skorygował w dół prognozy dotyczące inflacji. Nie jest to jednak jedyne wydarzenie tego typu w dniu dzisiejszym. O godzinie 16:00 poznamy decyzję Banku Kanady. Od tego momentu wszyscy wyczekiwać już będą czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego. To może być duży impuls dla rynku, wpływający również na kurs franka szwajcarskiego.

Dolar kanadyjski od lipca 2014 już sporo stracił do swojego amerykańskiego odpowiednika. Rynek USD/CAD ma jednak przed sobą jeszcze trochę miejsca na wzrosty. Wygląda na to, iż mogą one się zbliżyć w okolice poziomu 1.25. Dopiero tam biegnie górna linia jednego z kanałów wzrostowych. Tam też może ona ulec przecięciu z linią kolejnego kanału wzrostowego. Wsparciem jest teraz obszar 1.20-1.18. Wskaźnik RSI jest mocno wykupiony, jednak w tak silnych trendach nie jest to najważniejsze.

Sylwester Majewski

Comments