Komentarze dzienne

Ropa ponownie w centrum

Nowy tydzień rozpoczynamy pokaźnymi spadkami na rynku ropy. To przełożyło się na indeksy giełdowe, ciągnięte w dół przez akcje spółek energetycznych. Eurodolar również pikował przez większość dnia.

Wspólna waluta ponownie była w defensywie. Uwagę inwestorów przykuwał jednak głównie rynek ropy. Ceny czarnego surowca obniżyły się o 5% w przypadku ropy WTI. Bezpośrednią przyczyną spadków były obniżone prognozy cen opublikowane przez Goldman Sachs. To oczywiście przełożyło się też na rosyjski indeks RTS. Nad Moskwą wisi perspektywa obniżenia ratingu S&P do poziomu „śmieciowego”.

O ile poniedziałek był dniem wolnym od publikacji makroekonomicznych, o tyle dziś pod tym względem będzie nieco inaczej. Rozpoczęliśmy danymi z Chin gdzie dość niespodziewanie export wzrósł w grudniu o 9.9%. O 10:30 napłyną na rynek wyniki publikacji z rynku brytyjskiego – dane o inflacji oraz o produkcji przemysłowej. A już w środę będzie miała miejsce publikacja „beżowej księgi” Fed.

Trend spadkowy na rynku ropy trwa w najlepsze. Pomału zbliżamy się do drugiej linii ostrzegawczej, równoległej do naszego kanału spadkowego, o której pisaliśmy w ostatnim komentarzu dotyczącym tego rynku. Tutaj może mieć miejsce pewna forma wsparcia – być może nawet odbicie. Mowa o okolicach poziomu 42$ (dla ropy WTI). Jeśli mielibyśmy szukać końca całego trendu, to tutaj musiałoby się pojawić jakieś przesilenie, w postaci świecy z długim, dolnym cieniem. Czy taka powstania tuż przy poziomie 42$? Indeks RSI nie sygnalizuje na razie chęci zakończenia trendu.

Sylwester Majewski

Comments