Komentarze dzienne

EBC rozczarował, handel trwa

Czwartek był prawdopodobnie najważniejszym dniem ostatnich tygodni. Wbrew oczekiwaniom rynku EBC nie wprowadził dodatkowych działań stymulujących gospodarkę. Giełdy kończyły dzień na minusach.

Europejski Bank Centralny nie wprowadził żadnych nowych działań, na co liczyli uczestnicy rynku. Tak jak wspominałem dzień wcześniej również i tego typu decyzja skazana była na wywołanie dużych ruchów na rynku walutowym. Krótkie pozycje w euro były momentalnie zamykane. Wszystko jest jednak jeszcze możliwe, gdyż dziś mamy ważne dane z amerykańskiego rynku pracy. Wzmożona zmienność może zatem utrzymywać się do końca dnia.

Będzie to tym bardziej możliwe, iż wczorajsze informacje o ilości wniosków o zasiłki w USA pokazały poprawę. Jeśli publikowany dziś wzrost ilości miejsc pracy w sektorze pozarolniczym będzie większy niż 232 000, dolar ponownie może się umacniać. Prognozowana wysokość aktualnego bezrobocia to 5.8%. W godzinach porannych tymczasem poznamy odczyt PKB dla strefy euro, za Q3.

Tymczasem rynek EUR/JPY doszedł do miejsca, gdzie wzrosty mogą potencjalnie się zatrzymać – przynajmniej na razie. W okolicy poziomu 149 krzyżują się dwie linie kanałów wzrostowego i spadkowego. O zakończeniu trendu wzrostowego mowy jednak być nie może. Wsparcie dla ewentualnego obsunięcia rynku mamy przy 146.50, a następnie dopiero przy 143.00. Wskaźnik RSI jest już mocno wykupiony, tworząc małą, negatywną dywergencję.

Sylwester Majewski

Comments