Komentarze dzienne

Mocna korekta na złocie

Wczorajszego dnia do udanych nie zaliczą inwestorzy w Rosji. Indeks RTS kolejny raz pikował, a rubel tracił w pewnym momencie do dolara 7%. Korekcyjne odbicia pojawiły się na rynku ropy i złota.

Zarówno ropa ale też i złoto mocno traciły w ostatnich dniach. Ropa wczoraj odrobiła 4% w stosunku co cen z piątku. Natomiast złoto zyskało blisko 4%, a ceny srebra umocniły się o ponad 6%. Na rynku walutowym dolar miał ogólnie tendencję wzrostową, choć poza rynkiem rubla dużych zmian nie odnotowano. Również i amerykańskie giełdy wczorajszy dzień do udanych nie zaliczą – Nasdaq stracił na zamknięciu 1.34%.

Wtorek rozpoczynamy doniesieniami z Australii. RBA pozostawił główną stopę procentową na poziomie 2.5% Reszta dnia nie będzie obfitować w publikacje makroekonomiczne. Spodziewać się jednak można kilku wystąpień publicznych o dużym znaczeniu. Przemawiać będzie zarówno szef Fed z Nowego Yorku William Dudley, jak też sama prezes Fed, Janet Yellen.

Wczorajsze umocnienie złota utworzyło na wykresie dużą, białą świecę. Równocześnie wskaźnik RSI wyszedł ponad linię spadkową oraz poziom 50. Jeśli złoto utrzyma się ponad poziomem 1200, to w krótkim horyzoncie czasowym trend spadkowy będzie zakończony. Oporem byłyby wtedy okolice 1280. Wyraźny powrót poniżej 1200 grozić będzie zaproszeniem do trendu spadkowego. Wsparcie od dołu mamy w okolicy wysokości 1150.

Sylwester Majewski

Comments