Komentarze dzienne

Po EBC, czekając na NFP

W dniu publikacji decyzji EBC wspólna waluta wyraźnie straciła na sile. Pozostałe pary walutowe czekały jednak na dzisiejszy dzień. Bardzo mocno „oberwało” się rynkowi rosyjskiemu.

Rosyjski RTS zszedł do najniższego poziomu od marca, zbliżając się do psychologicznej bariery 1000 pkt. Natomiast kurs USD/RUB poszybował w górę o ponad 4%. Wydarzeniem dnia było jednak posiedzenie EBC. Prezes banku potwierdził w przemówieniu, iż bank gotowy jest użyć niezbędnych środków do stymulowania gospodarki wspólnoty. Wywołało to wyprzedaż na rynku euro. Na niezmienionym poziomie utrzymał stopy również Bank Anglii – kurs GBP/USD tracił na koniec dnia 0.7%.

Zawirowania na rynku euro nie przeniosły się w takiej samej skali na pozostałe pary walutowe. Widoczne było wyczekiwanie na dzisiejsze dane Nonfarm Payrolls(NFP). Oczekuje się 231 000 nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym – czyli nieznacznie mniej niż miesiąc temu. Stopa bezrobocia w USA powinna utrzymać się na tym samym poziomie, czyli 5.9%. Dane o bezrobociu napłyną o tej samej porze również z Kanady.

Jak widzimy na wykresie EUR/USD rynek nie utrzymał się ponad poziomem 1.28. Zejście na 1.2370 jest jednak pewną szansą na odbicie, gdyż biegnie tu przesunięta, dolna linia kanału spadkowego. Równocześnie wskaźnik RSI znalazł się na linii trendu wzrostowego, tworząc pozytywną dywergencję. Jeśli ta linia ulegnie załamaniu, los eurodolara będzie bardzo nieciekawy. Pierwszy opór mamy tuż nad poziomem 1.26, a następnie przy 1.28.

Sylwester Majewski

Comments