Komentarze dzienne

Przed decyzją BoE i ECB

Pod dyktando dominacji dolara upłynął wczorajszy dzień na rynkach walutowych. Przyczyniły się do tego wydarzenia polityczne. Kolejny dzień spadków odnotował natomiast rynek złota.

Złoto straciło wczoraj na zamknięciu blisko 2.5%, a srebro aż 4.4%. Dolar amerykański mocno natomiast zyskiwał na całym rynku. Zwycięstwo Republikanów i zdobycie przewagi w senacie odebrano na rynkach pozytywnie, licząc na dalszą poprawę sytuacji gospodarczej w USA. Tradycyjnie już na sile tracił rubel rosyjski, który jest na drodze ku poziomowi na wysokości 50 (dla wykresu USD/RUB). Problemy Rosji odbiły się na tamtejszym parkiecie giełdowym, który stracił na zamknięciu 2.2%. Raport ADP z USA wskazał na wzrost ilości miejsc pracy o 230 000, czyli ponad prognozowane 220 000.

Dużym zaskoczeniem – choć już tylko na rynku krajowym – była decyzja RPP. Wbrew chyba większości prognoz, stopy procentowe nie zostały obniżone. To zdaje się zaskoczyło nawet prezesa NBP, Marka Belkę. Dużo ważniejsze posiedzenie kończy się dziś. O 13:45 Europejski Bank Centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp. Trzy kwadranse wcześniej uczyni to Bank Anglii. O godzinie 14:30 poznamy natomiast najnowsze dane o ilości wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

Potężne spadki na rynku srebra sprowadziły wykres poniżej dolnej linii kanału spadkowego. Następnym celem jest zatem dolna linia kolejnego, większego kanału, biegnąca obecnie na wysokości 14.75. O zakończeniu trendu spadkowego będzie można spekulować dopiero gdy wskaźnik RSI przebije się ponad widoczną linię spadkową. Pierwszy opór cenowy mamy na 16.25.

Sylwester Majewski

Comments