Komentarze dzienne

Jen japoński w opałach

Po potężnych ruchach na rynku walutowym z środy, wczorajszy dzień przyniósł już nieco mniej wrażeń. Początkowe umocnienie dolara napotkało na problemy. Do odwilży doszło natomiast na rynku rosyjskim.

Niebawem przyjdzie nam się dowiedzieć jak dużej interwencji musiał dokonać bank centralny Rosji w czwartek. Dane podawane są z opóźnieniem, jednak spadek kursu USD/RUB o 2.8% pozwala podejrzewać, iż skala interwencji była duża. Również i indeks RTS zyskał – ponad 3.6%. Dolar tymczasem próbował wzrostów po lepszych danych o PKB z USA. Odnotowano zwiększenie produktu krajowego o 3.5%(przy prognozach rzędu 3.0%). Nagłe umocnienie USD zostało jednak szybko skontrowane i dolara zepchnięto poniżej punktu wyjścia.

Piątek rozpoczynamy decyzją Banku Japonii. Bank będzie dalej luzował swoją politykę monetarną tak, aby baza monetarna rosła o 80 bln JPY rocznie. Wcześniej celem był wzrost o 60-70 bln. Dalej czekają nas dane o bezrobociu w strefie euro, a następnie publikacja indeksów Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan. W tym drugim przypadku oczekiwany jest znaczący wzrost, do poziomu 86.4.

Decyzja BoJ mocno osłabiła jena. Jest to widoczne nawet na wykresie EUR/JPY, gdzie trend był wyraźnie spadkowy. Wybicie ponad poziom 138 zlikwidowało zapewne dużą część pozycji krótkich. Z związku z tym spodziewałbym się teraz raczej bocznej konsolidacji, o szerokim zakresie. Opór mamy między 140 a 141. Tam można spodziewać się reakcji strony podażowej. Wsparcia dla ewentualnych spadków trzeba teraz szukać w obszarze 137.50-138.00.

Sylwester Majewski

Comments