Analizy miesięczne

Koniec pewnego rozdziału

Długo oczekiwany dzień tym razem nie zawiódł inwestorów. Posiedzenie Fed przyczyniło się do umocnienia dolara i spadków na amerykańskich giełdach. Traciło też euro oraz rynki metali.

Jak można przeczytać dziś w niemal każdym serwisie finansowym, Fed ogłosił wczoraj koniec programu skupu obligacji, znanego jako QE3. Dolar momentalnie wybił się w górę. Trzeba jednak pamiętać, iż właśnie pod to wydarzenie grano przez wiele miesięcy. Czy w obecnej sytuacji dolar nadal będzie tak dynamicznie umacniać się do euro? To już pewnie zależeć będzie teraz głównie od danych z Europy, które bądź to będą ukazywały rosnący rozdźwięk w stosunku do gospodarki USA, bądź też nadrabianie strat, co byłoby dla dolara niekorzystne.

Środa była również ważnym dniem dla Nowej Zelandii, gdzie bank centralny pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 3.5%. W tym tygodniu czeka nas jeszcze tylko posiedzenie Banku Japonii – decyzję poznamy w nocy z czwartku na piątek. Dziś natomiast czekają na inwestorów dane o PKB z USA oraz wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen.

Przed wspomnianym posiedzeniem BoJ dolar amerykański wyraźnie zyskuje do jena. Rynek USD/JPY jest już blisko oporu na 109.50. Jeśli kontakt z tym poziomem nie wywoła spadków i przejdziemy w konsolidację, to będzie to oznaką siły kupujących. Możliwe byłyby wtedy dalsze wzrosty. Obecna fala wzrostowa może jednak być też typowym podciągnięciem rynku, aby zajmować krótkie pozycje w lepszym miejscu. Wszystkiego dowiemy się w najbliższych dniach po reakcji na wspomniany poziom oporu przy 109.50.

Sylwester Majewski

Comments