Komentarze dzienne

Przed decyzją Fed

Wtorek był na rynkach walutowych kolejnym dniem wyczekiwania. Dolar stracił na koniec dnia, głównie za sprawą danych. Natomiast giełdy amerykański zyskiwały, za sprawą lepszych wyników spółek.

We wczorajszej analizie narzekałem, iż rynki były w poniedziałek nad wyraz spokojne. Podobnie jednak było i we wtorek, choć w ciągu dnia pojawiła się nerwowość (szybko jednak wygaszona). Wywołały ją słabsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA, gdzie odnotowano we wrześniu spadek o 1.3%. Wyczekujący na dzisiejszą decyzję Fed nerwowo wyprzedawali dolara w obawie o pogorszenie się sytuacji gospodarczej, choć dało się zauważyć, iż większość rynku pilnowała kluczowych poziomów, nie pozwalając na zbyt wczesne ruchy. Te zapewne pojawią się dopiero dziś.

Kluczowym wydarzeniem wtorku będzie kończące się posiedzenie Fed. Decyzję w sprawie stóp poznamy o godzinie 19:00. Już dwie godziny później decyzję powinien ogłosić odpowiednik Fed z Nowej Zelandii(RBNZ). Przykład wczorajszej decyzji Szwedzkiego Banku Narodowego pokazuje, iż można jeszcze czymś rynki zaskoczyć. Obniżenie stopy procentowej do zerowego poziomu wypchnęło rynek USD/SEK dna najwyższy poziom od 2 lat.

Ponieważ posiedzenie Fed przykuwa tak dużą uwagę, dziś zajmiemy się wykresem EUR/USD. Niewiele się jednak na nim zmieniło od ostatniej analizy z 24 października. Kluczowy ciągle pozostaje poziom wsparcia przy 1.26. Wskaźnik RSI próbuje się wybić górą z trendu spadkowego. Zmaga się też jednak z poziomem 50, co może zakończyć się odbiciem i spadkami. Pierwszy opór mamy na 1.28, a następnie 1.30.

Sylwester Majewski

Comments