Komentarze dzienne

Powrót obaw o strefę euro

W centrum wczorajszego dnia znalazła się agencja Reuters. Za sprawą jej artykułu euro traciło na sile względem dolara. Zyskiwały też giełdy w USA, w czym pomagały również lepsze wyniki spółek.

Agencja Reutersa powołując się na źródła w banku centralnym poinformowała wczoraj, że Europejski Bank Centralny (ECB) rozważa zakupy obligacji korporacyjnych na rynku wtórnym. To oczywiście przypomniało rynkom o problemach strefy euro, przyczyniając się do osłabienia wspólnej waluty. Natomiast Szwajcaria zapowiedziała wczoraj ustami członka zarządu SNB, iż będzie broniła „z determinacją” kursu EUR/CHF. Przedstawiciel banku powiedział też, iż obecny kurs franka szwajcarskiego jest przewartościowany.

Środa jest pierwszym dniem w tygodniu, kiedy to publikowanych danych makroekonomicznych będzie dość sporo. Do najważniejszych należeć z pewnością będą dane o inflacji w USA. Oprócz tego w godzinach porannych poznamy raport z posiedzenia Banku Anglii, a o godzinie 16:00 decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych podejmie Bank Kanady.

Skoro mowa o Kanadzie to zauważyć trzeba, iż wykres USD/CAD zbliżył się do górnego ograniczenia dużego kanału wzrostowego, na wysokości 1.14. Kilka dni temu powstały tam brzydkie świece spadkowe, które będą utrudniać dalsze wzrosty. Wsparcie mamy nad 1.11. Spadek poniżej tej wartości może sprowadzić trend nawet na 1.08. Analogicznie – wzrost powyżej 1.1275 pozwoli na kolejną próbę forsowania górnej linii kanału wzrostowego.

Sylwester Majewski

Comments