Komentarze dzienne

Zaskakująca zmienność rynku

Zmienność rynku walutowego ponownie zadziwia. Wczoraj dla odmiany dolar zyskiwał na sile. Pokaźne odbicie miało miejsce na rynku ropy. Bez zmian natomiast na parkiecie rosyjskim.

Główny indeks rosyjskiego parkietu giełdowego, RTS, spadł wczoraj na zamknięciu do poziomu 1045 pkt. To najniższy poziom od marca tego roku, kiedy to siły rosyjskie dokonały inwazji na Krym. Pomimo starań banku centralnego, rynek USD/RUB wzrósł wczoraj do poziomu 41.15. Wspomniana poprawa sytuacji dolara wiązała się natomiast z lepszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. A jeszcze dzień wcześniej rynki dyskutowały o pogorszeniu się sytuacji w USA. Zmienność ma jak widać miejsce nie tylko na wykresach.

Czy dane makroekonomiczne również i dziś namieszają na rynkach? Publikacji mających taki potencjał będzie jednak niewiele. Wyróżnić można Indeks Uniwersytetu Michigan. Spodziewany jest nieznaczny spadek jego wartości. Przemawiać będzie też szefowa Fed Janet Yellen, co może wywołać kolejne spekulacje na temat przyszłej polityki Fed.

Na ostatnim osłabieniu dolara, a więc i umocnieniu euro, skorzystał rynek EUR/PLN. Złotówka od ponad tygodnia mocno traci do wspólnej waluty. Zbliżamy się do oporu na wysokości 4.25, a możliwe są wzrosty nawet w okolice 4.30. Biegnie tam środkowa linia kanału wzrostowego. Wskaźnik RSI potwierdza wzrostowy potencjał. Najbliższe wsparcie mamy jednak dopiero przy 4.20, więc ewentualne zejście na południe może być równie gwałtowne, jak ostatnie wzrosty.

Sylwester Majewski

Comments