Komentarze dzienne

Jen odrabia straty

Pomimo pewnych ograniczeń rynkowych, wczorajszy dzień przyniósł widoczne zmiany. Niepewność inwestorów wykorzystana została do przedłużenia korekty i ucieczki w bardziej bezpieczne aktywa.

Wydawało się, iż wczorajszy dzień nie powinien był obfitować w znaczące ruchy. Święto w Japonii oraz później w USA miały ograniczać aktywność inwestorów. Ci tymczasem wykorzystali obawy do ucieczki od dolara w kierunku bezpieczniejszych przystani – franka szwajcarskiego i jena. Dolar królował natomiast ponownie na rynku rosyjskim, gdzie rubel kolejny raz tracił na sile. Drugi oddech złapał jednak tamtejszy parkiet giełdowy – indeks RTS wzrósł na zamknięciu o 1.15%. Ponownie traciła na sile ropa – tym razem za sprawą Arabii Saudyjskiej, która zapowiedziała, iż zaakceptuje niższe ceny ropy nawet na poziomie 80$ za baryłkę.

Niepewność inwestorów związana z przyszłością polityki Fed może zostać poddana dziś próbie, za sprawą szeregu danych dotyczących produkcji przemysłowej w strefie euro oraz inflacji. Z Niemiec napłyną też dane o aktualnej wartości indeksu ZEW. Ostatnim razem słabszy odczyt tego indeksu przestraszył inwestorów, wspierając zakupy dolara. Oczekiwany jest spadek wspomnianego indeksu do poziomu 1.0%.

Rynek USD/JPY zakończył swe wzrosty na początku października – dokładnie tam, gdzie się tego spodziewaliśmy(niebieski obszar). Teraz mamy do czynienia z korektą. Teoretycznie może ona zejść nawet w okolice poziomu 105.00. Otwartym pytaniem pozostaje kiedy. Wskaźnik RSI zszedł poniżej poziomu 50 – możliwe jest więc jakieś odbicie w górę. Opór mamy przy wysokości 108.00. Widoczny na wykresie zielony obszar jest optymistycznym scenariuszem dla niedźwiedzi – wątpliwości budzi krótki czas niezbędny do jego osiągnięcia.

Sylwester Majewski

Comments