Komentarze dzienne

Funt walczy o wsparcie

Środa dała inwestorom kupującym dolara kolejny dzień odpoczynku. Do osłabienia amerykańskiej waluty przyczynił się głównie Fed. Do nieudanych musiał zaliczyć wczorajszy dzień rynek rosyjski.

Pomimo usilnych prób ratowania sytuacji przez rosyjski Bank Centralny, rubel nieustannie traci do dolara. Podczas gdy amerykańska waluta wczoraj raczej wszędzie słabła, to od rubla była mocniejsza, wynosząc parę USD/RUB na szczyty ponad poziom $40. Równocześnie indeks RTS stracił na zamknięciu ponad 2%, zawracając w kierunku minimów z marca 2014. Spadki gościły też przez cały dzień na rynku ropy. Nastroje są tu negatywne – coraz więcej uczestników rynku pisze o „nowej rewolucji energetycznej”, tworzonej przez USA, wieszcząc ceny ropy w przyszłości w okolicy poziomu 60$.

Z opublikowanego wczoraj protokołu z ostatniego posiedzenia FED wynika, iż mocny dolar może stanowić pewien problem dla gospodarki USA. Nie zapowiada się też na szybkie podnoszenie stóp procentowych za oceanem. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie zapewne posiedzenie Banku Anglii(decyzja w sprawie stóp o 13:00) oraz dane z amerykańskiego rynku pracy o 14:30.

Funt brytyjski próbuje odnaleźć dla siebie dno. Gra toczy się teraz o poziom 1.60. Rynek GBP/USD odbił się od tej wysokości, jednak do potwierdzenia potrzebne są jeszcze wzrosty powyżej poziomu 1.64. Dopóki to nie nastąpi sytuacja wciąż będzie pod kontrolą niedźwiedzi. Wskaźnik RSI pokazuje niezdecydowanie rynku – jest ograniczany górną i dolną linią trendu. Poziomem kluczowym od dołu będzie nadal 1.60.

Sylwester Majewski

Comments