Komentarze dzienne

Posiedzenia banków bez emocji

Nowy tydzień rozpoczęliśmy przerwą od wzrostów na rynku dolara. Inwestorzy realizowali zyski, doprowadzając do korekty na większości głównych rynków. Indeks dolara odnotował największy spadek od stycznia.

Na sile tracił nie tylko dolar, choć ten z pewnością miał sporo miejsca na korektę. Swoją szansę wykorzystał też parkiet giełdowy w Rosji, gdzie indeks RTS wzrósł na zamknięciu o 2.5%. Odbicie miało też miejsce na rynku ropy, a także złota. Analitycy zwracają jednak uwagę, że sytuacja makroekonomiczna będzie wspierać w najbliższej przyszłości ciągle dolara. Tymczasem index Sentix spadł w strefie euro do poziomu -13.7 pkt, czyli gorzej niż oczekiwano.

Wtorek rozpoczynamy posiedzeniami banków centralnych w Japonii i Australii. Zarówno Bank Japonii jak też australijska RBA nie zmieniły głównych parametrów swojej polityki monetarnej. Tymczasem już jutro decyzję w sprawie wysokości stóp podejmie rodzima RPP. Z ankiety Reutera wynika, iż oprocentowanie zostanie obniżone. Dzień później decyzję podejmie też Bank Anglii.

Jak widzimy na wykresie USD/JPY, wzrosty dolara zatrzymały się dokładnie w wyznaczonym przez nas obszarze. Wskaźnik RSI spada w kierunku poziomu 50. Odbijając się od niego, stworzy szansę na wzrosty rynku. Jeśli szansa ta nie zostanie wykorzystana, to dolar powinien wrócić nawet w okolice poziomu 105. Na chwilę obecną mamy konsolidację między poziomami 108.20, a 110.00 i czekamy na dalszy rozwój wypadków.

Sylwester Majewski

Comments