Komentarze dzienne

Atak na jena

Wtorek był udanym dniem dla dolara. Mocno tracił na wartości jen japoński. Dostało się też bykom na rynku ropy oraz na rynku metali szlachetnych. Indeksy giełdowe odnotowały niewielkie zmiany.

Wczorajszy dzień rozpoczął się od posiedzenie Banku Rezerwy Australii. Choć decyzja była zgodna z oczekiwaniami i nie wprowadziła zmian do aktualnych parametrów polityki monetarnej, to stanowiła pierwszą decyzję, w łańcuszku kolejnych jakie poznamy w tym tygodniu. Nieco lepsze dane z USA dotyczące wydatków na inwestycje budowlane umocniły dolara. Ten zyskiwał najwięcej do jena japońskiego, który tracił jednak również do euro.

Środa przyniesie kolejne posiedzenia banków centralnych. O godzinie 16:00 decyzję ogłosi Bank Kanady. Nieco wcześniej poznamy rezultat posiedzenia krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Większość analityków uważa, iż we wrześniu nie będzie jeszcze obniżki – choć zanosi się na nią w przyszłości. Przez cały dzień napływać będą również publikacje makroekonomiczne – zarówno z Europy jak też ze Stanów Zjednoczonych. 
Pokaźne osłabienie jena doprowadziło wczoraj rynek USD/JPY do ważnego oporu, na wysokości 105.30 – chodzi jednak o poziom 105.50. Jest to wysokość ostatniego szczytu z przełomu grudnia i stycznia. Mocne wykupienie wskaźnika RSI sugeruje, iż dalsze wzrosty będą utrudnione – przynajmniej bez korekty. Na 106.00 biegnie górna linia hipotetycznego kanału spadkowego, więc możliwe, iż nastąpi wybicie ponad wcześniejszy szczyt i odwrót na wspomnianej linii – lub przynajmniej chwilowe zatrzymanie pochodu byków. Dla nich kluczowe będzie utrzymanie się linii wzrostowej na RSI.

Sylwester Majewski

Comments