Komentarze dzienne

Obawy o strefę euro

Po weekendowej przerwie inwestorzy wrócili na rynki otrzymując kolejną odsłonę spekulacji dotyczących wysokości oprocentowania w strefie Euro. Wspólna waluta odnotowała spadki, natomiast dolar i amerykańskie giełdy wyraźnie zyskiwały.

Główny indeks nowojorskiej giełdy papierów wartościowych wzrósł w trakcie wczorajszej sesji ponad poziom 2000 punktów. Nie zdołał się jednak tam utrzymać. Inwestorzy nabierają coraz większej pewności, iż perspektywy zysku w USA będą większe niż w Europie. Przyczyniły się do tego gorsze dane o nastrojach w Niemczech i komentarze szefa Europejskiego Banku Centralnego. Jego zdaniem oczekiwania co do inflacji zostały obniżone. Rynki wywnioskowały więc, iż obniżka oprocentowania EBC będzie musiała mieć miejsce, co byłoby niekorzystne dla euro.

Wczorajszy dzień był też świętem w Wielkiej Brytanii. Dziś wszyscy inwestorzy będą już obecni na rynku od rana. Jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne, to śledzone będą choćby informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. O godzinie 16:00 poznamy natomiast nastroje amerykańskich konsumentów. Dziś też premier Francji przedstawi nowy skład swojego gabinetu. Po ponad miesiącu spadków dolar nowozelandzki zszedł na wysokość środkowej linii kanału wzrostowego. Co prawda możliwe jest zejście nawet na 0.82 gdzie biegnie równoległa linia, jednak jesteśmy w obszarze, gdzie wygenerowanie odbicia w górę jest prawdopodobne. Zamknięcie powyżej 0.84 będzie pozytywnym znakiem dla byków, gdyż zasłonięta zostanie weekendowa luka cenowa. Spadki poniżej 0.82 przekreślą szanse na powrót do wzrostów.

Sylwester Majewski

Comments