Komentarze dzienne

Szansa przed srebrem

Wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia na rynki zawitała odwilż. Umocnieniu uległy zarówno parkiety giełdowe – w Europie jak i w USA – jak też polski złoty. Spadki powróciły na rynek euro.

Sprawy geopolityczne ponownie były w centrum uwagi. Z jednej strony rynki poczuły ulgę możliwością pokojowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie, a z drugiej strony pojawiły się kolejne niepokojące informacje na temat planów Rosji. Rynki jednak potrzebowały wczoraj rozluźnienia i negatywne informacje zignorowano w przypadku parkietów giełdowych – skorzystał na tym rosyjski RTS, zyskując 2.8% na zamknięciu. Euro tymczasem traciło na sile – choć większość głównych par walutowych znajdowała się wczoraj w marazmie.

Z niewielu publikowanych w poniedziałek danych wymienić można informacje ze Szwajcarii. Według najnowszych danych sprzedaż detaliczna wzrosła o 3.4%, co było zaskoczeniem biorąc pod uwagę fakt, iż prognozy mówiły o 0.3%. Dziś kluczowe będą publikacje indeksu nastrojów ZEW z Niemiec oraz wieczorne dane o budżecie federalnym USA. Opublikowane rano dane o produkcji z Japonii były w miarę zgodne z prognozami.Rynek srebra zszedł ostatnio w okolice ważnego obszaru. Między 20.00 a 19.40 znajduje się bowiem przestrzeń idealna do wygenerowania odbicia. Mamy tam poziomie wsparcie powstaje jeszcze w maju, jak też dwie linie kanału wzrostowego. Ostrożność każe jednak zachować brak nagłej reakcji rynku, co mogłoby sugerować brak chęci i siły do wzrostów. Brakuje przesilenia. Jeśli nastąpi, a rynek odbije się, to wzrosty powinny szukać oporu w okolicy 21.20 lub 21.80.

Sylwester Majewski

Comments