Komentarze dzienne

EUR/JPY testuje wsparcie

Nowy miesiąc rozpoczynamy wzrostami na rynku dolara australijskiego. Do spadków powrócił dolar kanadyjski, a eurodolar jedynie nieznacznie dryfował w dół. Wzrosty zawitały ponownie na amerykańskie giełdy.

Z rozpoczęcia miesiąca zadowoleni muszą być inwestorzy giełdowi. Indeksy SP500 i Dow zakończyły dzień na rekordowych poziomach i to po szóstym z rzędu wzrostowym kwartale, jaki dobiegł końca w poniedziałek. Dane z USA były nieznacznie gorsze od prognoz(indeksy PMI i ISM), a w Rumunii stopy procentowe pozostawiono na niezmienionym poziomie 3.5%. Warto zauważyć rosnącą nerwowość na rynku związaną z nadchodzącym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego.

Dziś tymczasem poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Nie oczekuje się zmian w wysokości stóp procentowych. Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, to najważniejsza będzie późniejsza publikacja raportu ADP z amerykańskiego rynku pracy. W dalszych godzinach spodziewane jest też wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen, które również może prowokować ruchy na głównych rynkach.Od dłuższego czasu jen znajduje się w konsolidacji, choć w przypadku pary EUR/JPY dotarliśmy do ważnego miejsca. Rynek próbuje obronić wsparcie w okolicy 138.50. W tym miejscu biegnie też środkowa linia kanału wzrostowego. Jest to więc teoretycznie dobry obszar do odbicia. Wskaźnik RSI próbuje natomiast pokonać linię trendu spadkowego oraz poziom 50. Jeśli się to uda, a euro wzrośnie powyżej szczytu na 140, to droga do większych wzrostów zostanie otwarta. Spadek poniżej 136 definitywnie przekreśli szanse byków. 


Sylwester Majewski

Comments