Komentarze dzienne

Rekordy w USA

Nowy tydzień rozpoczynamy kolejnymi wzrostami na amerykańskich giełdach. Wzrosty odnotował też rynek dolara, choć kalendarz makroekonomiczny nie sprzyjał dużym zmianom.

Indeks SP500 już czwarty dzień z rzędu zakończył sesję na nowych szczytach. Sprzyjały temu informacje z sektora farmaceutycznego, gdzie ogłoszono dużą transakcję między firmami Merck i Idenix Pharmaceuticals. Eurodolar stracił natomiast niemal 0.5% na zakończenie dnia. Osłabieniu uległ też polski złoty, zarówno względem euro jak też i dolara. Publikowanych danych było natomiast w poniedziałek niewiele.

Informacji gospodarczych będzie jednak pod dostatkiem dzisiaj. Poranek pełen jest danych o inflacji i produkcji przemysłowej w państwach starego kontynentu. O 10:30 napłyną dane z gospodarki brytyjskiej. Od 13:00 do 19:30 będziemy natomiast świadkami wystąpień przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego jak też i Fed.Pomimo ogólnego umocnienia dolara, rynek NZD/USD próbuje wspinać się w kierunku przełamanej linii trendu, w okolicy poziomu 0.86. Równocześnie na wykresie RSI wskaźnik zbliża się do linii trendu spadkowego i poziomu 50. Teoretycznie jest to więc idealne miejsce na odbicie w dół. Poziomem docelowym byłyby okolice linii środkowej kanału, na wysokości 0.83. Zdecydowany powrót ponad 0.86 da natomiast szansę na kolejny atak na szczyty, odsuwając widmo szybkich spadków – pod warunkiem pokonania również linii spadkowej na RSI.

Sylwester Majewski

Comments