Komentarze dzienne

Zamieszanie na eurodolarze

Długo oczekiwany czwartek wywrócił do góry nogami rynek walutowy, a w szczególności eurodolara. Europejski Bank Centralny zdecydował się na obniżenie stóp procentowych. Przed nami kolejne, ważne dane.

Inwestorzy wyczekujący w spokoju na posiedzenie EBC musieli być wczoraj aż nadto zadowoleni – jak nie z wyników inwestycji, to przynajmniej ze zwiększonej zmienności. Europejski Bank Centralny obniżył stopę refinansową i depozytową o 10 pb, przy czym aktualna wartość tej drugiej to -0,10%. Nagłe umocnienie dolara i spadki na euro dość szybko zostały zniwelowane przez jeszcze dynamiczniejszy odwrót, sprowadzający rynki na poziomy dużo dalsze od pozycji wyjściowej sprzed obniżki. Takie ruchy zdarzają się rzadko jednak tak mocne przeczyszczenie pozycji inwestorów odświeży rynek na kolejne tygodnie.

Najpierw czekają nas jednak dane z amerykańskiego rynku pracy, które również są wyczekiwane i mają potencjał wywołania sporych zmian. Oczekuje się, iż w ostatnim miesiącu przybyło 215 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Wczorajsza publikacja o zasiłkach była nieco gorsza od prognoz, więc dzisiejsze dane będą dokładnie obserwowane. Spodziewana wysokość stopy bezrobocia to 6.4%.
Wczorajsze zamieszanie na wykresie eurodolara utworzyło świecę, o bardzo długim dolnym cieniu. Jest to zazwyczaj pozytywny znak, sygnalizujący dalsze wzrosty. W tym przypadku sytuacja jest nieco skomplikowana, gdyż euro ma przed sobą zarówno poziom oporu na 1.37 jak też linię kanału spadkowego. Wskaźnik RSI jest natomiast wyraźnie poniżej poziomu 50, nie sygnalizując zmiany krótkoterminowego trendu na wzrostowy. Jeśli rynek zejdzie poniżej 1.36 to możliwe będą dalsze spadki, w kierunku 1.34. Należy więc czekać i obserwować wspomniane bariery podażowe.


Sylwester Majewski

Comments