Komentarze dzienne

EUR/PLN pod presją

Ostatni dzień przed oczekiwaną decyzją EBC przyniósł powrót spadków na rynku euro oraz kolejne, rekordowe zamknięcie na indeksie SP500. Dane zza oceanu miały charakter mieszany, choć ostatecznie przeważyły pozytywne informacje.

Według opublikowanego wczoraj raportu ADP, w USA przybyło jedynie 179 000 miejsc pracy, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 213 000. Słaby odczyt nie wystraszył inwestorów, którzy już czekają na właściwe, piątkowe dane z USA. Poznamy wtedy ilość nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Z kolei dane z sektora usług zostały przyjęte pozytywnie. Indeks ISM wzrósł bowiem do poziomu 56,3 pkt z 55,2 pkt odnotowanych w poprzednim miesiącu.


Choć dziś najważniejsza będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego, cały dzień usłany będzie publikacjami makroekonomicznymi – głównie z sektora przemysłowego. O 13:00 spodziewać się można decyzji Banku Anglii. Konferencja EBC będzie natomiast miała miejsce o godzinie 14:30, czyli 45 minut po decyzji. Swoje znaczenie może mieć też publikacja danych o nowych podaniach o zasiłki dla bezrobotnych w USA.Od kilku dni para EUR/PLN znajduje się w opresji. Rynek wybił się dołem zarówno z bocznej konsolidacji jak też z kanału wzrostowego. Jeśli nie nastąpi szybki powrót ponad poziom 4.16, to można będzie się spodziewać dalszego obsuwania, które będzie mogło się zatrzymać dopiero w okolicach 4.06. Wskaźnik RSI nie daje obecnie żadnych nadziei grającym na zwyżkę kursu tej pary. Najpierw pokonana powinna zostać widoczna na wykresie wskaźnika linia spadkowa.


Sylwester Majewski

Comments